Călătoresc, prin vortex,
de la vest către est, în duatul gândului,
mă lupt cu demonul haosului, ademenitor.
Rotesc mâinile, între ele, doar între ele,
un crâmpei de viață.
Văd
un chip blând și mititel,
cu ochi scânteietori de jad,
și plâng.
Plâng de parcă
a murit mama sau tata și nu am apucat
să le mărturisesc tot, de teamă
că se vor tăia-n lama cuvintelor.
Cristian,
te joci în jurul stației de metrou
primită de la Moș Crăciun,
aparent fericit, dar fruntea-ți e poleită
de tristețe.
Ai văzut cum "fetița cu chibrituri"
se încălzea, într-un colț de stradă,
și simt cum inima îți pulsează în sens invers.
Aș vrea să îți pot scrie o lume. Atunci,
rândurile ar erupe din lumina chipului tău.
Înțelegi rostul gesturilor mărunte
într-un fel pe care doar eu îl pot accesa.
Prin tine, îmi văd sufletul în oglindă.

Comentarii
Trimiteți un comentariu